Chania
Monday, May 6, 2024

Πλατανιάς – Κισαμικός 3-0

Ημερομηνία:

Τρία γκολ στο β΄ ημίχρονο, σφράγισαν για τον Πλατανιά τη νίκη στο φιλικό παιχνίδι με τον Κισαμικό που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (7/9) το απόγευμα στο γήπεδο του Μάλεμε.

Το σκορ για την ομάδα του Ανδρέα Παντζιαρά, που ικανοποίησε με την εμφάνισή της κυρίως στην επανάληψη, άνοιξε στο 60ο λεπτό ο Σωτήρης Παπαζούδης ενώ στο 61ʼ, στη φάση δηλαδή που ακολούθησε αμέσως μετά, ο Στέφανος Μαρτσάκης διπλασίασε τα τέρματα για τον Πλατανιά. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Βαγιωνάκης στο 82ο λεπτό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
9΄ Σουτ από τον Μιρτσέτα καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχάκη
30΄ Ο Περράκης εκτελεί φάουλ και ο Γκολέμης με εντυπωσιακή απόκρουση στην πάνω αριστερή του γωνιά διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ
33΄ Κάθετη πάσα του Γκονζάλες για τον Δρακάκη, ο οποίος στο πλασέ που επιχειρεί, νικιέται από τον Βλαχάκη που διώχνει σωτήρια σε κόρνερ
47΄ Ο Μαρτσάκης πραγματοποιεί σέντρα για τον Μαραγκουδάκη, το πλασέ του οποίου καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχάκη
48΄ Ο Παπαχρήστος γεμίζει στην περιοχή του Κισαμικού για τον Μαραγκουδάκη, που πραγματοποιεί κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βλαχάκη
52΄ Δυνατό σουτ από τον Μαραγκουδάκη, η μπάλα πάνω στον Βλαχάκη
53΄ Ο Παπαζούδης πλασάρει στην αγκαλιά του Βλαχάκη
58΄ Ο Γκονζάλες στρώνει ωραία τη μπάλα για τον Μαρτσάκη αλλά υπό την πίεση του Μπουρμπάκη, σουτάρει άστοχα
60΄ (1-0) Ο Παπαζούδης με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής σουτάρει εύστοχα προς την εστία του Βλαχάκη ανοίγοντας το σκορ για τον Πλατανιά
61΄ (2-0) Ο Μαραγκουδάκης βγάζει μία εξαιρετική μπαλιά για τον Μαρτσάκη, που από πλάγια θέση αριστερά διπλασιάζει με ωραίο πλασέ τα γκολ του Πλατανιά
82΄ (3-0) Ο Μπασιαδάκης πασάρει για τον Βαγιωνάκη το πλασέ του οποίου καταλήγει στα δίχτυα του Σκαλιδάκη

Πλατανιάς: Γκολέμης (64΄ Κοκκαλάς), Μπινιχάκης (46΄ Τσοντάκης, 79΄ Πατρικάκης), Παπαχρήστος (56΄ τσικνίδης), Παληγεώργος (62΄ Ραπτάκης), Παπαζούδης (64΄ Μπασιαδάκης), Πότσι (46΄ Τζανής), Πουλάκης (59΄ Δράμι), Γκονζάλες (72΄ Κονονένκο), Δρακάκης (46΄ Τσεσμελής), Μιρτσέτα (40΄ Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης (64΄ Βαγιωνάκης)

Κισαμικός: Βλαχάκης (78΄Σκαλιδάκης), Δαμανάκης (71΄ Μαρκετάκης), Παπακαστρίσιος, Φραγκιουδάκης (78΄ Τερεζάκης), Μπουρμπάκης (87΄ Σημαντηράκης), Μπαγλατζής (26΄Χαλκιαδάκης), Περράκης (64΄ Περαθωράκης), Κουλάκης (81΄ Αποστολάκης), Ντεντάκης (46΄ Σουχλάκης, 68΄ Βαρουχάκης), Βασαδάκης (77΄ Γιουρουκάκης), Ανιάγκμπε (62΄ Ντόντα)

Παντζιαράς: «Ικανοποιημένος μόνο στο β΄ ημίχρονο»
Τραγική χαρακτήρισε την εμφάνιση του α΄ ημιχρόνου ο προπονητής του Πλατανιά Ανδρέας Παντζιαράς, τονίζοντας ωστόσο ότι στην επανάληψη, η ομάδα του ήταν πολύ καλύτερη. Σχετικά με τη συνεχιζόμενη αβεβαιότητα για την έναρξη του πρωταθλήματος, ο κ. Παντζιαράς εξέφρασε για μία ακόμα φορά την ανησυχία του.
Σύμφωνα με όσα είπε: «Δώσαμε ένα ακόμα παιχνίδι φιλικού χαρακτήρα. Σίγουρα είναι αρκετά κουραστικό για τους ποδοσφαιριστές να μην γνωρίζουν, όχι την ακριβή ημερομηνία, αλλά τον ακριβή μήνα που θα ξεκινήσουν στο πρωτάθλημα. Μας ταλαιπωρεί ψυχολογικά πάρα πολύ αυτό το πράγμα. Κανονικά θα έπρεπε σε 2 εβδομάδες να ήμασταν πανέτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος κι έτσι είχαμε δουλέψει. Πρέπει να προσαρμοστούμε όμως στην ελληνική πραγματικότητα. Αυτό που συμβαίνει είναι παγκόσμιο φαινόμενο! Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι είμαστε απογοητευμένοι και παρουσιάσαμε μία τραγική εικόνα. Είναι φυσιολογικό βέβαια στα φιλικά παιχνίδια να υπάρχουν αυξομειώσεις στην απόδοση αλλά η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν πραγματικά τραγική. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μεγαλύτερη διάθεση. Πιστεύω ότι παίξαμε αυτό που μπορεί να παίξει η ομάδα, ένα γρήγορο κι επιθετικό ποδόσφαιρο. Γενικά, από την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου έμεινα αρκετά ικανοποιημένος».

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο “Αγώνας της Κρήτης” εκδόθηκε στις 8 Ιουλίου του 1981. Είναι η έκφραση μιας πολύχρονης αγωνιστικότητας. Έμεινε όλα αυτά τα χρόνια σταθερός στη διακήρυξή του για έγκυρη – έγκαιρη ενημέρωση χωρίς παρωπίδες. Υπηρετεί και προβάλλει, με ευρύτητα αντίληψης, αξίες και οράματα για μία καλύτερη κοινωνία. Η βασική αρχή είναι η κριτική στην εξουσία όποια κι αν είναι αυτή, ιδιαίτερα στα σημεία που παρεκτρέπεται από τα υποσχημένα, που μπερδεύεται με τη διαφθορά, που διαφθείρεται και διαφθείρει. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η εφημερίδα έμεινε μακριά από συσχετισμούς και διαπλοκές, μακριά από μεθοδεύσεις και ίντριγκες.