Chania
Saturday, May 4, 2024

12ο Rally Χανίων: Νικητές οι Παπαδοκωσταντάκης – Κλαριδόπουλος

Ημερομηνία:

Με δυνατές μάχες για όλες τις θέσεις και σε όλες τις ειδικές, πραγματοποιήθηκε το 12ο Rally Χανίων “CHANIA CARS & TRUCKS”, 2ος αγώνας της χρονιάς για το Κύπελλο Κρήτης, που συνδιοργάνωσαν με επιτυχία η Α.Λ.Α. Χανίων με το Δήμο Χανίων, το Σαββατοκύριακο 7 και 8 Απριλίου.

Στον αγώνα, που αποτελούνταν από 7 ειδικές διαδρομές, εκκίνησαν 20 πληρώματα και κατάφεραν να τερματίσουν 19, ποσοστό τερματισμών ρεκόρ, αφού στα Rally Χανίων των προηγούμενων χρόνων, το ποσοστό των εγκαταλείψεων κυμαινόταν από 30% έως και 50%! Ο αγώνας κύλισε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και καθυστερήσεις, ενώ για άλλη μία φορά η προσέλευση του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη.

Μεγάλοι νικητές του αγώνα οι Γιάννης Παπαδοκωσταντάκης – Σταύρος Κλαριδόπουλος με Mitsubishi Carisma Evo6, οι οποίοι τέθηκαν επικεφαλής από την 1η ειδική το Σάββατο και παρέμειναν στην κορυφή μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

Πίσω τους έγινε δυνατή μάχη, με τη 2η θέση να αλλάζει χέρια τρεις φορές και τελικούς νικητές τους Δημήτρη Κτιστάκη – Μάνο Κτιστάκη με Peugeot 306, που άφησαν 3ους τους Μανόλη Κυριανιτάκη – Σήφη Φαραντάκη με VW Golf2 GTI.

Στη μάχη της 4ης θέσης, που και αυτή άλλαξε χέρια τρεις φορές, επικράτησαν οι Γιώργος Περουλάκης – Γιώργος Ζωφάκης με Honda Civic, ακολούθησαν 5οι οι Κώστας Ορφανουδάκης – Λευτέρης Σαλμανής με Peugeot 106 Rallye, αφού κατάφεραν στην προτελευταία ειδική να περάσουν μπροστά από τους Μπάμπη Πατσουράκη – Μανόλη Ξηράκη με Citroen C2 R2, ενώ 7οι τερμάτισαν οι Μανόλης Μηλάκης – Βασίλης Γκούφας με VW Golf3 Kit Car.

Οι  Γιώργος Γαροφαλάκης – Παναγιώτης Μανουσάκης με Peugeot 106 Rallye τερμάτισαν 8οι, στην 9η θέση βρέθηκαν οι νικητές της Α5, Μιχάλης Πουλάκης – Βαγγέλης Προβιδάκης με Toyota Yaris, 10οι τερμάτισαν οι Αντώνης Τζιάκης – Μάνος Τυροθρουλάκης με Peugeot 106 Rallye, 11οι οι Κώστας Ποθητός – Νίκος Ανδριώτης με Peugeot 106 1.3 και 12οι οι μοναδικοί εκπρόσωποι της ομάδας Ν’, Λευτέρης Αλυγιζάκης – Γιώργος Σκορδυλάκης με Nissan Note.

Μεγάλος χορηγός του αγώνα ήταν το “CHANIA CARS & TRUCKS S.A.”, στη Λεωφόρο Μουρνιών 32 στα Χανιά, ενώ σημαντική ήταν και η υποστήριξη του “Golden fun Park” στο Κάτω Δαράτσο, που φιλοξένησε στους χώρους του τη ράμπα εκκίνησης – τερματισμού, καθώς και την απονομή του αγώνα.

Σημαντικό ρόλο στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα έπαιξαν, η Αστυνομική Διεύθυνση Χανίων, η Πυροσβεστική Υπηρεσία και το ΕΚΑΒ Χανίων, καθώς και οι εθελοντές Σαμαρείτες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Επόμενος αγώνας για το Κύπελλο οδηγών – συνοδηγών Rally Κρήτης, το 34ο Rally Κρήτης, στις 13 και 14 Οκτωβρίου στην περιοχή του Ηρακλείου.

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο “Αγώνας της Κρήτης” εκδόθηκε στις 8 Ιουλίου του 1981. Είναι η έκφραση μιας πολύχρονης αγωνιστικότητας. Έμεινε όλα αυτά τα χρόνια σταθερός στη διακήρυξή του για έγκυρη – έγκαιρη ενημέρωση χωρίς παρωπίδες. Υπηρετεί και προβάλλει, με ευρύτητα αντίληψης, αξίες και οράματα για μία καλύτερη κοινωνία. Η βασική αρχή είναι η κριτική στην εξουσία όποια κι αν είναι αυτή, ιδιαίτερα στα σημεία που παρεκτρέπεται από τα υποσχημένα, που μπερδεύεται με τη διαφθορά, που διαφθείρεται και διαφθείρει. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η εφημερίδα έμεινε μακριά από συσχετισμούς και διαπλοκές, μακριά από μεθοδεύσεις και ίντριγκες.