Chania
Wednesday, October 9, 2024

Πλατανιάς-Ατρόμητος 0-0: Μπορούσε να πάρει και τη νίκη

Ημερομηνία:

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Πλατανιά, που έμεινε στο 0-0 με τον Ατρόμητο, στο παρθενικό του ματς στα Περιβόλια, για την 3η αγωνιστική της Super League.
Η χανιώτικη ομάδα κατάφερε να μείνει αήττητη και χωρίς να έχει δεχθεί γκολ για τρίτο ματς και έδειξε ότι δίκαια είναι στο κορυφαίο πρωτάθλημα της χώρας.

Καλύτερος και πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος, ανέβηκε αισθητά στην επανάληψη ο Πλατανιάς που μπορούσε να είχε βάλει σε αυτό το διάστημα κάποιο γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Σουμπίνιο να “τροφοδοτεί” τον Επστάιν που “νικιέται” στο τετ-α-τετ με τον Κηπουρό, με τον γκολκίπερ του Πλατανιά να αποκρούει και το σουτ του Καραμάνου στη συνέχεια.

10′ Κόρνερ του Κάλαϊτζιτς κεφαλιά του Τζανή άουτ.

34′ Φάουλ του Επστάιν, γύρισμα του Μπέλιτς στον Καραμάνο, που στρώνει στον επερχόμενο Δημούτσο, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

37′ Σέντρα του Δημούτσου κεφαλιά του Σουμπίνιο άουτ.

50′ Σουτ του Δημούτσου άουτ.

54′ Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς για τον Πλατανιά, με τον Κάλαϊτζιτς να βγάζει στην κόντρα τον Αναστασάκο, που πασάρει στο Μαραγκουδάκη, το διαγώνιο σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Ιτάνζ.

55′ Νέα φάση για τον Πλατανιά, με τον Κάλαϊτζιτς να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Ιτάνζ.

66′ Σουτ του Ουντότζι ξανά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου μπλοκάρει.

68′ Ίδια κατάληξη και στο σουτ του Κάλαϊτζιτς.

79′ Ο Αναστασάκος βρίσκει χώρο για το σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

84′ Διαγώνιο σουτ του Μαρτσάκη η μπάλα παράλληλα από την εστία.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Τζανής, Ποτουρίδης, Κάλαϊτζιτς (77′ Γκονζάλες), Αγκιλέρα, Ουντότζι (92′ Μιρτσέτα), Μαραγκουδάκης, Ουκάρ, Αναστασάκος (81′ Μαρτσάκης).

Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Σουμπίνιο (73′ Πίτου Γκαρσία), Μπέλιτς, Επστάιν (87′ Καραγκούνης), Καραμάνος (70′ Κούτσι).

Λευτέρης Αντωνακάκης

"google ad"

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο “Αγώνας της Κρήτης” εκδόθηκε στις 8 Ιουλίου του 1981. Είναι η έκφραση μιας πολύχρονης αγωνιστικότητας. Έμεινε όλα αυτά τα χρόνια σταθερός στη διακήρυξή του για έγκυρη – έγκαιρη ενημέρωση χωρίς παρωπίδες. Υπηρετεί και προβάλλει, με ευρύτητα αντίληψης, αξίες και οράματα για μία καλύτερη κοινωνία. Η βασική αρχή είναι η κριτική στην εξουσία όποια κι αν είναι αυτή, ιδιαίτερα στα σημεία που παρεκτρέπεται από τα υποσχημένα, που μπερδεύεται με τη διαφθορά, που διαφθείρεται και διαφθείρει. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η εφημερίδα έμεινε μακριά από συσχετισμούς και διαπλοκές, μακριά από μεθοδεύσεις και ίντριγκες.