Το “γελαστό κορίτσι” από τα Χανιά, την Ραφαέλα Πιτσικάλη θα αποχαιρετήσει η Κρήτη το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου.
Η κηδεία της Ραφαέλας, θα τελεστεί στον Ναό Πέτρου και Παύλου στις 13.30 στα Χανιά. Η Ραφαέλα ‘έφυγε” από κοντά μας στις 24 Ιανουαρίου 2024, νικημένη από σπάνια μορφή καρκίνου λίγες ημέρες μετά τα 21α γενέθλιά της.
![54](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/rafaela.png.webp?itok=L_2n-3HJ)
Όπως αναφέρει η οικογένεια της:
«Επιθυμία της ίδιας της Ραφαέλας και της οικογένειας της είναι να είμαστε όλοι ντυμένοι στα λευκά. Η τελετή θα μνημονεύσει όλα όσα εκείνη αντιπροσώπευε: Την αισιοδοξία, τη δύναμη, την ελπίδα… το “ουράνιο τόξο μετά την μπόρα”»
«Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμπαράστασή σας. Μας δίνετε δύναμη και τη βεβαιότητα ότι η Ραφαέλα κατάφερε στο σύντομο διάβα της ζωής της να αγγίξει τις καρδιές σας, να δώσει κουράγιο σε συνανθρώπους μας που παλεύουν και χαμόγελο σε όλους. Εμείς, η οικογένειά της, θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια να κρατήσουμε το όραμά της ζωντανό.
Αντί στεφάνων στη μνήμη της Ραφαέλας, όποιος επιθυμεί να κάνει μια δωρεά στον σύλλογο Make A Wish, όπως ήθελε εκείνη», καταλήγει η οικογένεια.
![8](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/32y.png.webp?itok=strQtqxb)
![9](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/er.png.webp?itok=ss2nw-Zv)
![7](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/rafaela111.png.webp?itok=jAlMHd1G)
![ραφαελα](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/za_0.png.webp?itok=ocKqTquZ)
![23](https://www.neakriti.gr/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/ds_0.png.webp?itok=GDwl0vdP)